Kes ei tantsi, hoiab end vägisi tagasi

Kes ei tantsi, hoiab end vägisi tagasi

Kas teadsid, et evolutsiooniliselt on inimeste jaoks muusika ja tants alati seotud olnud ning käsikäes käinud? Kui mängib muusika, siis inimese keha hakkab automaatselt tantsima, välja arvatud nendel, kes tantsutungi ise pingutusega tagasi hoiavad. 

Kuidas muusika inimese kehas levib?

Hääled ja muusika noodid levivad läbi õhu, põhjustades kõrva jõudes trummikile võnkeid. Trummikilelt kanduvad mehaanilised helivõnked kuulmeluukeste kaudu edasi sisekõrva, pannes tigu täitva vedeliku võnkuma. Selle võnked omakorda ärritavad kuulmisrakke, mis tekitavad elektrilisi närviimpulsse. Närviimpulsid levivad mööda kuulmisnärve peaaju kuulmiskeskusesse, kus mõtestatakse impulsid lahti ning muundatakse heliks.

Aju on see, mis analüüsib temani jõudvaid närviimpusse, tõlgendades nad meloodiateks, harmooniateks, rütmiks, tempoks, oktaavideks, kõlaks, akordideks ning kombineerib nad arusaadavasse struktuuri: mustrisse, mida me nimetame muusikaks.

Tantsimine on keha loomulik vastus muusikale 

Tantsima hakkamine on inimkeha loomulik evolutsiooniline vastus muusika kuulmisele. Need, kes end muusikat kuuldes ei liiguta, väldivad liigutamist teadlikult, mitte vastupidi. Muusika poolne ajukoore aktiveerimine annab kehale liikumiseks märguande. Sajandeid ei eristatud muusikat ja tantsu üksteisest, need kaks tegevust olid üks ja seesama. Muusika ja tantsu üksteisest eristamine on inimese evolutsiooni perspektiivis väga uus nähtus.

Tantsimine teeb meele rõõmsamaks

Muusika on liikumine: see on keha püüd muuta kuuldavat nähtavaks. On tõestatud, et mida rohkem me oma kehadega meloodiat jäljendada püüame, seda tugevamalt aktiveerime aju mõnupiirkondi ja stimuleerime õnnehormooni, dopamiini, eritamist. Seega "tantsimine teeb rõõmsaks" ei ole tühi sõnakõlks. Tanstimine tõepoolest annab su ajule käsu õnnehormooni eritamiseks ning sa muutud rõõmsamaks.

Mida mitmekesisemalt sa suudad oma kehaga muusikat tõlgendada ja nähtavaks muuta, seda enam stimuleerid sa ka oma aju. Ühtlasi, seda enam julged sa tantsida ning ei pea enam oma keha ürgset liigutamistungi jõuga alla suruma. Kui sa ei käi veel tantsimas, siis pane end kiirelt kirja järgmisele salsa algajate kursusele - sinu keha ja sinu aju tänavad sind.

Autor: Andre

15.11.2017