7 asja, mida salsa tantsimine mulle tegelikult õpetanud on

Tagasi blogipostituste valikusse
7 asja, mida salsa tantsimine mulle tegelikult õpetanud on

Casa de Bailes käib palju toredaid inimesi. Üks nendest on Getter, kes pani kirja mõned väga huvitavad mõtted:

Praeguseks olen salsat tantsinud umbes pool aastat. Oma esimesse salsa proovitundi minnes arvasin, et õpin natuke tantsimist, aga reaalsus on osutunud teiseks. Lisaks uutele sammudele olen õppinud veel palju muudki.

Ise juhtimisest vabaks laskmine

Tänapäeva naised on üha iseseisvamad. Ei küsi abi, ei taha erikohtlemist ega uste lahti tegemist. Kõik kotid kannavad ise tuppa ja laste kasvatamise kõrval tegelevad ka töö ning trenniga, mahutades päevakavasse ka sotsiaalsed suhted ja heal juhul aja iseendaga. Mulle tundub, et üha enam on naised kaldunud meestega samale pulgale, nõudes võrdset suhtumist nii kodus kui tööl.

Salsat tantsides ei saa aga naine juhtida. Ja sellest juhtimisest vabaks laskmine on olnud mulle päris korralik õppimine. Ikka ja jälle märkan, et tahan hakata ise juhtima, endale pöördeid tegema ja samme ette ennustama ehk püüdnud välja mõelda, mida partner järgmiseks teha tahab. Hea asi on see, et iga kord, kui mu mõistus ja juhtimine „sisse lülitub“, lähevad mul sammud sassi. Seda muidugi juhul, kui mees on piisavalt enesekindel ja reaalselt juhib ise meie koostantsu. Kui mitte, siis ma saangi hakata ise seda tantsu juhtima, aga irooniliselt kaob siis kohe ka tantsu võlu.

Enda juhtida laskmine

Üks asi on juhtimisest vabaks laskmine, hoopis teine asi on aga partneri soovidele järgnemine. Ma ei tea, mida teine teha soovib, aga ma järgnen. Lasen ennast juhtida ja allun, alistun ning luban. Eriti võimsad õppetunnid on olnud tantsud meestega, kes oskavad salsat oluliselt rohkem kui mina. Kui ma ei tea isegi teoreetiliselt, mis samme või kombinatsioone nad teha võivad, siis ainuke viis tantsu õnnestumiseks on täielik alistumine, kontrollist lahti laskmine ja enda juhtida laskmine. Nii kui mõtlen, lähevad sammud sassi ja tants takerdub. Nii kui alistun, muutub tants kui lilleks, mis puhkeb säravalt õide.

Rütmi tunnetamine

Ma olen ühte või teistmoodi tantsimisega seotud olnud tegelikult terve oma elu. Erinevad stiilid ja tantsutrupid on saatnud mind juba maast madalast. Alustasin võistlustantsuga, vahepeal olin natuke iluvõimlemises ja lavatantsus, seejärel showtants ja Tallinnasse kolides osalesin tantsulistes rühmatrennides. Seega pole rütm kui selline minu jaoks võõras.

Casa de Bailes olen tegelikult lisaks salsale hakanud tantsima ka bachatat ja kizombat, lisaks tantsisin kuu aega ka reggaetoni. Erinevate tantsustiilide üheaegne harrastamine on viinud tähelepanu rütmile ja arendanud korralikult ka tunnetusoskust. Vahelöögid, minipausid, pikendused, introd ja soolod on rikastanud mu muusikataju, olles justkui põnevad lisanüansid selles fantastilises orkestrimängus.

Oma keha tunnetamine

Iga naine ja mees peaks läbima kasvõi ühe salsa algkursuse oma elus (aga soovituslikult muidugi rohkem kui ainult algkursus), sest kehatunnetus on miski, mis paistab silma ka väljaspool tantsutrenni. Rüht, kehahoid, käte liikumine, puusade liigutamine, keharaskuse vahetamine ja jalgade töö – need on kõik tantsimise ja keha tunnetamise komponendid, mis paranevad absoluutselt iga tantsutrenni ja -peoga.

Kuigi ma olen tantsimisega varem ju tegelenud, siis endiselt õpin oma keha tunnetama. Uued kombinatsioonid, naiste stilistika ja põnevad variatsioonid pakuvad lahedat arengut ning loovad suurema sõprussuhte omaenda kehaga. See aga väljendub enesekindlamas olekus, mis omakorda loob suurema õnnetunde. Ja see toob naeratuse näole ja paneb särama.

Naiselikkuse lubamine

Loo alguses mainisin seda tänapäeva naiste „kommet“ muutuda jube iseseisvaks, hakkajaks ning soovi kõigega ise hakkama saada. Paratamatult aktiveerib selline „komme“ meesenergia meie sees, jättes tagaplaanile või kustutades sootuks oskuse olla naiselik ja õrn, habras ja voolav, unistav ning sensuaalne.

Tantsimine, olgu selleks salsa, bachata või kizomba, annavad tõuke naiselikkuse puhkemiseks. Olen kogenud, kuidas minusse hakkab tagasi voolama oskus olla pehme, graatsiline, naiselik ja rõõmsameelne ning kuidas lubada endale sensuaalsust ja säramist.

Koostöö partneriga

Salsa on eelkõige paaristants. Koostöö võõra inimesega ei pruugi olla automaatne või midagi loomulikku. Seda peab harjutama, sest iga inimene on erinev. Ja see on mu jaoks olnud väga-väga põnev! Iga kord, kui satun tantsima kellegi võõraga, kellega pole varem kokku juhtunud, siis olen uudishimulik ja ootusärev.

Kiirelt tekkiv koostöö algab kohalolust ja fookuse hoidmisest tantsimisel ning sellel, mis toimub kahe inimese vahel. Pole aega argimõteteks, tulevikus või minevikus olemiseks, sest ainuke koht, kus tants ja koostöö saab sündida, on siin ja praegu. Mõnus, nagu mediteerimine. Ja nii areneb ka oskus, mis on kasulik ka väljaspool tantsuplatsi.

Täiesti teine kvaliteet pidudel

Ma kogusin suhteliselt kaua julgust, enne kui tihkasin minna salsapeole. Minus oli tunne, et peaksin ikka oluliselt rohkem oskama tantsida ja enne mul nendesse kohtadesse asja pole. Reaalsus oli aga midagi muud – algajaid võetakse soojalt vastu, partnerid on sõbralikud ja arusaajad ning kui olla ise vähegi avatud, siis saab tantsuplatsilt kasulikke nõuandeid ja näpunäiteid.

Eks tantsuga alustavatel meestel ole siinkohal tiba keerulisem, sest juhtimine on ju nende ülesanne ning puudub võimalus alistunult partneriga kaasa voolata. Aga olles suhelnud vastassoost algajate trennikaaslastega, siis julgen väita, et pole see algus nii hull midagi. Pealehakkamine on juba pool võitu ning tants saabki selgeks praktikaga.

Salsapeod on lahedad – inimesed tulevad kokku, vahetavad jalanõud, tellivad klaasitäie vett ning hakkavad tantsima. Õhustik on mõnusalt elav, toetav ja energiline, just nagu salsa rütmgi.

Autor: Kirjutaja Getter

13.05.2019 Tagasi blogipostituste valikusse